25 października 2020

Kiedy wynajem długoterminowy samochodu się opłaca?

Wynajem długoterminowy to stosunkowo nowa forma finansowania samochodu przez klientów indywidualnych i firmowych. Jednak atrakcyjne raty, możliwość częstej wymiany samochodu na nowy oraz wygoda wynikająca z tego, że wszystkie obowiązki dotyczące obsługi pojazdu bierze na siebie operator wynajmu, sprawiają, że ten sposób na nowe auto bardzo szybko zyskuje na popularności. Komu i kiedy bardziej opłaca się wynająć auto niż je kupić lub wyleasingować?

Kiedy wybrać wynajem, a kiedy leasing?

Decydując się na leasing samochodu, związujesz się umową na dłuższy czas – zwykle 4 lub 5 lat – a warto wiedzieć, że nowe auto już w ciągu pierwszych 3 lat użytkowania traci niemal 50% swojej wartości. Po zakończeniu leasingu możesz co prawda wykupić samochód w atrakcyjnej cenie (np. 1% wartości), jeśli jednak nie chcesz nim dłużej jeździć, musisz je sprzedać na rynku wtórnym, gdzie trudno jest uzyskać korzystną cenę. Przez cały okres trwania leasingu po Twojej stronie są wszystkie koszty związane z użytkowaniem auta: ubezpieczenia, przeglądy, naprawy i wydatki eksploatacyjne. Jeśli leasingujesz więcej samochodów, potrzebujesz również pracownika, który zajmie się ich bieżącą obsługą i dopilnuje wszystkich kwestii formalnych i technicznych. Leasing oznacza więc spore zaangażowanie środków własnych (wymagana wpłata własna na poziomie kilkunastu procent wartości auta) i czasu. Zdecyduj się na niego, jeżeli zależy Ci na wykupie pojazdu po zakończeniu umowy.

Jeśli jednak nie chcesz wiązać się umową na kilka lat, ale chcesz jeździć nowym samochodem w bogatej wersji wyposażenia, wynajem długoterminowy będzie lepszą opcją. Po pierwsze, to bardzo elastyczna forma korzystania z samochodu. Umowę możesz podpisać na dowolny okres: 6, 12 czy 24 miesiące. Wpłata własna nie jest obowiązkowa, choć jej wniesienie obniża wysokość miesięcznego czynszu za pojazd. Po drugie, wynajem to kompleksowa usługa, która zawiera w sobie ubezpieczenie, przeglądy, serwis i naprawę samochodu. Nie musisz się zatem martwić o żaden z tych elementów, a jedynie opłacać stały miesięczny czynsz za użytkowanie samochodu. Po trzecie wreszcie, masz do wyboru ogromną ilość marek i modeli aut, także z segmentu premium i w bogatszych niż standardowe wersjach wyposażenia. A po zakończeniu umowy po prostu oddajesz auto operatorowi i wybierasz nowe. Jeśli zatem szukasz elastycznego rozwiązania, które umożliwi Ci korzystanie z nowego samochodu, zdecydowanie powinieneś rozważyć wynajem długoterminowy.

Komu opłaca się wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy to propozycja dla tych przedsiębiorców, którzy nie chcą tracić czasu na formalności, serwis i pełną obsługę posiadanych pojazdów. Przy wynajmie nie obowiązują bowiem tak rygorystyczne procedury badania zdolności kredytowej, jak ma to miejsce przy kredycie czy leasingu, zaś przerzucenie obowiązków związanych z zarządzaniem flotą na zewnętrzną firmę to ogromna wygoda i oszczędność czasu.

Wynajem opłaca się również firmom, które dysponują ograniczonym miesięcznym budżetem na samochód, ale chcą jeździć samochodem z segmentu premium. Umożliwi im to atrakcyjny miesięczny czynsz i brak dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów użytkowania pojazdu. W końcu, wynajem jest też świetnym rozwiązaniem dla firm, których działalność ma charakter sezonowy albo które są na takim etapie rozwoju, że trudno im wiązać się umowami na kilka lat. W takim przypadku wynajem na 6 czy 12 miesięcy będzie doskonałym wyborem, umożliwiając modyfikację zakresu usługi lub rezygnację z niej po wskazanym okresie.

Decydując się na konkretną ofertę wynajmu, warto jeszcze zwrócić uwagę na jej szczegóły, w tym przede wszystkim na zapisany w umowie limit kilometrów, jakie możemy przejechać wynajętym samochodem. Ponieważ w przypadku wynajmu – inaczej niż przy leasingu – płacimy wyłącznie za użytkowanie samochodu i związaną z nim utratę wartości rynkowej, przekroczenie limitu kilometrów będzie skutkowało dodatkową opłatą. Dlatego warto wcześniej dobrze oszacować, jaki przebieg będzie dla nas wystarczający, a jeśli jest on wyższy od standardu zawartego w umowie, negocjować jej warunki jeszcze przed podpisaniem. W ten sposób zapewnimy sobie ofertę wynajmu idealnie dopasowaną do naszych potrzeb.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij